Çocukların Travmalarıyla Baş Etme

Çocukların Travmalarıyla Baş Etme

Çocukların Travmalarıyla Baş Etme
Çocukların Travmalarıyla Baş Etme

Bu raporda Bağlar ve Suriçi’nde çatışmaya maruz kalmış ve tanıklık etmiş çocukla- rın durumunu anlamaya yönelik aile görüşmeleri sırasında tespit edilen bulgular ışığında, Diyarbakır Kent Konseyi Çocuk Meclisi ve DİSA bünyesinde oluşturulan psiko-sosyal destek ekibince önerilen ve uygulanan travmayla baş etme yöntem- leri ile çatışmadan kaynaklanan olumsuz koşullarda gerçekleştirilen psiko-sosyal destek çalışmasının etkileri değerlendirilmektedir.

Çalışmada yer alan ekibe yönelik 2016 yılının Aralık ayında başlayan ve bir ay sü- ren sanat ve oyun terapisi ile yaratıcı drama alanındaki güçlenme çalışmalarının ardından birinci üç ay Bağlar’da ve ikinci üç ay Bağlar ve Suriçi’nde ikamet eden çocuklarla güvenli bir mekanda, çiftdilli yürütülen psiko-sosyal destek çalışması- nın finalinde iki aylık sanat atölyeleri düzenlenmiştir.

Travmayla baş etmede anadilinin, sanatın ve mekanın iyileştirici etkisi göz önün- de bulundurulduğunda bu raporun, bölgede olduğu kadar dünyanın farklı yerle- rindeki çatışma süreçlerinde de çocuklara yönelik yürütülecek psiko-sosyal des- tek çalışmalarına katkı sağlayacağını umuyoruz.


Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.