Sertaç Bucak

10. Ocak 1951 tarihinde Sivas’ın Gürün ilçesinde doğdu.1957’de Şanlıurfa Şair Nabi İlkokulunda öğrenimine başladı.27 Mayıs 1960 askeri darbe sonrası babası Av. Faik Bucak’ın tutuklanması ve sürgüne tabi tutulması (Sivas Kampı vakası – 55 Kürt ileri geleninin sürgünü olarak bilinir) üzerine ailesi ile Siverek’e gitti ve orada Gazi Paşa İlkokulunu 1962 de bitirdi.

1962 yılında Diyarbakır Maarif Koleji (Diyarbakır Anadolu Lisesi) giriş sınavını kazanarak oraya gitti. Babası Faik Bucak’ın , illegal “Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkanı” olduğu için siyasi bir suikast sonucu 5. Temmuz 1966’da katledilmesi sonrası İstanbul’a gitmek zorunda kaldı.

1969 yılında Kadıköy Maarif Kolejini (Kadıköy Anadolu Lisesi) bitirdi. 1969/1970 İstanbul Hukuk Fakültesinde Üniversite öğrenimine başladı. 29.Ekim 1970’te F.Almanya’ya gitti. Heidelberg Üniversitesi’ni bitirip Petrol Yüksek Mühendisi oldu (1978). 1983 yılında TC vatandaşlığını siyasi nedenlerden dolayı kaybetti.

Türkiye’deki demokratikleşme sürecinde 2. Temmuz 2002 yılında, 32 yıl sonra ilk kez ülkesine döndü. Sonra sık sık Türkiye’ye geldi. 2004 yılında tesadüf sonucu 1993’te yeniden TC yurttaşlığına alındığını öğrenince 2006 yılından sonra Diyarbakır’a yerleşti.

Yurtdışında Kürt sorununun barışçıl ve siyasal çözümü için  ve insan hakları alanında yoğun çalıştı. Örneğin: Avrupa Konseyi, BM İnsan Hakları Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, AGİT vd. ve birçok Avrupa ülkesi ulusal parlamentolarında uzman olarak toplantılara davet edildi. Son olarak 1991 yılında Sn. Gerhard Schröder’in (F.Almanya Şansölyesi) himayesinde düzenlenen Uluslararası Kürt İnsan Hakları Konferansında kuruluş kararı alınan Uluslarası Kürt İnsan Hakları Merkezi başkanlık ve yöneticiliğini yaptı.

İngilizce ve Almanca dillerinde çok sayıda insan hakları ihlalleri ile ilgili Rapor ve Kitabın yayıncısı ve yazarıdır. Yine çok sayıda yabancı dergi ve gazetelerde makaleleri yayınlandı. AB ülkelerinde Almanya ağırlıklı TV ve Radyo proglamları söyleşilerinde ve Talk Showlar’a konuk oldu. Mart 2006’da İstanbul Bilgi Üniversitesinde düzenlenen “Kürt meselesi” konferansına konuşmacı olarak katıldı ve sunum yaptı.

2006 – 2008 yıllarında Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) genel başkanlığını yaptı, birçok kez yargılandı. Aralık 2009’da HAK-PAR’dan istifa etti.

Birinci evliliğinden Merxas ve Dilan adlı iki çocuğu var. Anadili Kürtçenin 3 lehçesi yanı sıra Türkçe, İngilizce ve Almanca biliyor.