Yüz Yıllık Şiddet: Kolombiya’da Bitmeyen Çatışma ve Barış Serüveni

Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) olarak Adalet ve Barış İnşası Araştırma Programı çerçevesinde başlattığımız Çatışma Çözümü ve Barış İnşası: Dünya Deneyimleri Serisi Projesi kapsamında 2020’de Sri Lanka, Guatemala ve Nepal raporları kaleme alındı. Proje bu yıl Kolombiya, Meksika/Zapatistalar, Ruanda ve Irak/Kürdistan vakalarıyla devam ediyor.
DİSA olarak çatışma çözümü ve barış inşası konusunda dünya deneyimlerine ilişkin bilgi üreterek Kürt meselesinin barışçıl, demokratik yollarla çözümüne katkı sunmayı amaçlıyoruz. Söz konusu seriyle, sivil toplum aktörleri başta olmak üzere, çatışma çözümü ve barış inşası konusunda çalışan aktörlerin farklı zaman ve mekânlarda meydana gelen vakalara ilişkin bilgilere erişimine yardımcı olmak istiyoruz. Projeyle ayrıca çatışma çözümü ve toplumsal barış inşası alanında akademik çalışmaların yapılmasını teşvik etmeyi ve genç araştırmacıları desteklemeyi arzuluyoruz.
Yarım asırı aşan, yaklaşık 260 bin can kaybı ve altı milyon kişinin zorla yerinden edilmesiyle sonuçlanan Kolombiya devlet-altı (intra-state) çatışmasında yakın zamanda Barış Anlaşması imzalandı. Bununla birlikte, Barış Süreci’nin hemen ardından çatışmalar yeniden gündeme geldi. Söz konusu durum dikkate alındığında, Kolombiya vakası özellikle çok katmanlı, çok boyutlu ve çok aktörlü şiddet meselesini anlamak açısından yakından incelenmeyi hak ediyor. İspanyolca, Fransızca ve İngilizce kaynaklara dayalı oldukça zengin bir içeriğe sahip elinizdeki rapor, genel olarak çatışma çözümü ve barış inşasına, özel olarak ise Kürt çatışması ve barışına ilgi duyanlar için önemli bir kaynak sunuyor.

Comments are closed.