Amed Anadili Çocuk Festivali

15,16,17 Mayıs 2015

15 Mayıs Kürt Dili Bayramı vesilesiyle anadili ve çocuk alanında faaliyet yürüten pekçok kurumun ortak çalışmasının ürünü olarak Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda Amed Anadili ve Çocuk Festivali düzenleniyor. 15-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilecek olan festival “Çocuk dilin fidanıdır.” sloganıyla çocukları anadili temelinde bir dizi etkinlikle buluşturmayı amaçlıyor.

Festival programında, kurulacak çadırlarda gerçekleştirilecek resim, okuma ve drama atölyelerinin yanısıra çocukların kendi çalışmaları da yer alıyor; resim sergisi, ayaklı kütüphane, halk oyunları ve konserler bunlardan birkaçı.

Program
Festival açılışı, 15 Mayıs, 13:00

Anadili Ağacı dikimi ve süslenmesi, 15 Mayıs, 14:00 (Festivalin ilk günü çocuklarla birlikte anadili ağacı dikilecek ve bu ağaç çocukların yaptıkları anadili ve kültür konulu resim ve yazılarla süslenecek.)

Atölyeler, 15:00 (Atölyeler üç gün boyunca üç farklı çadırda devam edecektir.)
Resim Atölyesi, Okuma Atölyesi, Drama Atölyesi
Serbest çalışma, 17:00 (Tekerleme yarışmaları ve kültür temalı oyunlar üç gün boyunca atölye çalışmaları sonrası gerçekleşecek.)

Çocuk Gösterileri, 18:00 
15 Mayıs: Dicle Fırat Kültür ve Sanat Merkezi (Çocuk korosu ve halk oyunları)
16 Mayıs: Aram Tigran Kültür ve Sanat Merkezi (Ritim ve çocuk korosu)
17 Mayıs: Sümerpark Çocuk Destek Merkezi (Çocuk korosu)

Tiyatro Gösterisi: Bremen Mızıkacıları, 17 Mayıs, 19:00:  Şehir Tiyatrosu Çocuk Oyunları (Amfi tiyatro)

Aram Tigran Kültür ve Sanat Merkezi, Dibistana Ferzad Kemanger, Dicle Fırat Kültür ve Sanat Merkezi, Diyarbakır Kürt Enstitüsü, DİSA, Göç Vakfı, DBŞB Şehir Tiyatroları, MAPER, Sümerpark Çocuk Destek Merkezi, TZP Kurdî


Comments are closed.