DİSA ‘’Çatışma Çözümü ve Barış İnşası’’ çalıştayı düzenledi

DİSA, Friedrich-Ebert-Stiftung Türkiye Temsilciliği desteğiyle ‘’Çatışma Çözümü ve Barış İnşası: Kamboçya, Güney Sudan ve Güney Afrika Deneyimleri’’ adlı bir çalıştay düzenledi.

Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA), Friedrich-Ebert-Stiftung Türkiye Temsilciliği’nin desteğiyle 2020’de başlattığı “Çatışma Çözümü ve Barış İnşası: Dünya Deneyimleri Serisi” projesi kapsamında bu yıl Kamboçya, Güney Sudan ve Güney Afrika raporlarını kaleme aldı. DİSA, söz konusu projeyle bir yandan çatışma çözümü ve barış inşası konusunda dünya deneyimlerine ilişkin bilgi üreterek Kürt Meselesi’nin barışçıl, demokratik yollarla çözümüne katkı sunmayı amaçlarken diğer yandan da bu alanda akademik çalışmalar yapılmasını teşvik etmeyi ve genç araştırmacıları desteklemeyi hedefliyor.

 ‘’Çatışma Çözümü ve Barış İnşası: Kamboçya, Güney Sudan ve Güney Afrika Deneyimleri’’ ismiyle düzenlenen çalıştaya Sidar Bayram, Mehmet Sezgin ve Rojda Yıldız konuşmacı olarak katılırken etkinliğin moderatörlüğünü ise DİSA Yönetim Kurulu üyesi Cuma Çiçek yaptı.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde yer alan Mitannia Regency Hotel’in seminer salonunda düzenlenen çalıştay iki oturum şeklinde gerçekleşti. İlk oturumda Sidar Bayram, Mehmet Sezgin ve Rojda Yıldız, Kamboçya, Güney Sudan ve Güney Afrika deneyimlerine dair kaleme aldıkları raporların sunumlarını yaptı. Ülke deneyimlerine ilişkin yapılan sunumların ardından ikinci oturumda konuşmacılar katılımcıların sorularını yanıtladı.

19 Kasım 2022 günü gerçekleşen etkinliğe Diyarbakır’daki sivil toplum aktörleri, gazeteciler, akademisyenler ve çeşitli siyasi partilerden temsilciler katıldı.

Raporlara ulaşmak için:

Soğuk Savaş’ın Gölgesinde (Oto)Soykırım ve Ertelenen Adalet: Kamboçya Deneyimi, Sidar Bayram

Kaçınılmaz Ayrılık: Sudan İç Çatışmaları ve Güney Sudan’da Bağımsızlığa Giden Süreç, Mehmet Sezgin

Güney Afrika’nın Üç Asırlık Kolonyal Tarihi ve Mirası: Gökkuşağı Ulusunun Çatışma ve Barış Deneyimi, Rojda Yıldız

Comments are closed.