DİSA Söyleşileri devam ediyor

Doç. Dr. Yalçın Çakmak’ın katılımıyla ‘’Nefret, Şiddet ve Kuşatma Üçgeninde Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Aleviler’’ isimli bir söyleşi düzenledik.

Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) olarak geçmiş yıllarda düzenlemiş olduğumuz söyleşilere yeniden başladık. Gerçekleştireceğimiz söyleşilerle siyasi, sosyal ve kültürel konular başta olmak üzere kamusal tartışmaları beslemeyi ve toplumsal sorunlar ile çözüm yollarına ilişkin düşünsel çabalara katkı sunmayı amaçlıyoruz. ‘’Nefret, Şiddet ve Kuşatma Üçgeninde Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Aleviler’’ ismiyle düzenlediğimiz söyleşiye konuşmacı olarak Doç. Dr. Yalçın Çakmak katılırken, etkinliğin moderatörlüğünü DİSA Yönetim Kurulu üyemiz Mehmet Emin Aktar yaptı.

DİSA ofisinde gerçekleşen söyleşide Yalçın Çakmak geçmişten günümüze Alevi kimliğine yönelik uygulanan politikalara ve bu politikaların toplumsal yansımalarına değindi. Tarihsel süreç içerisinde uygulanmaya çalışılan asimilasyon politikaları, ötekileştirme ve nefret söylemlerinin yanı sıra travmalara da değinen Yalçın Çakmak, geçmişte yaşananlara bağlı olarak gelişen tedirginliklerden de bahsetti. Yalçın Çakmak ‘Sultanın Kızılbaşları – 2. Abdülhamid Dönemi Alevi Algısı ve Siyaseti’ isimli kitabı ve Alevilik üzerine çalışmalarıyla biliniyor. 29 Ekim 2022 günü gerçekleşen söyleşiye Diyarbakır’da yaşayan çeşitli toplumsal kesimlerden birçok kişi katıldı. Yalçın Çakmak’ın sunumunun ardından interaktif şekilde devam eden söyleşi katılımcıların yorum ve sorularının ardından sona erdi.

Comments are closed.