15-17 Mayıs tarihleri arasında Amed Anadili ve Çocuk Festivali düzenlendi

Hawar Dergisi’nin yayına başladığı gün olan 15 Mayıs 1932 tarihine ithafen kutlanan 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı vesilesiyle anadili ve çocuk alanında faaliyet yürüten pek çok kurumun ortak çalışmasının ürünü olarak Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda Amed Anadili ve Çocuk Festivali düzenlendi. 15-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında ilk kez gerçekleştirilen festival “Çocuk dilin fidanıdır.” sloganıyla çocukları anadili temelinde bir dizi etkinlikle buluşturmayı sağladı.

Kapsamlı ve yoğun bir hazırlık sürecinin ardından Amed Anadili ve Çocuk Festivali, Celadet Ali Bedirxan’ın izinde dil ve kültür aktarımının önündeki engelleri kaldırmayı ve çocukların talep ve ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedeflemişti.

Anadilinde eğitim hakkı gasp edilen Kürt halkının çocukları bu yılki Kürtçe Dil Bayramını Amed’de böylesi bir organizasyonla kutlama imkanı buldular. Gerçekleştirilen etkinliklerle Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçelerinde kendilerini neşeyle ifade edip resim, fotoğraf ve müzik alanında yeteneklerini ortaya çıkardılar.

Festival programında, kurulan çadırlarda gerçekleştirilen resim, fotoğraf ve okuma atölyeleri ile Ferzad Kemanger Okulu’ndan eğitmenlerin yürüttüğü faaliyetlerin yanında, çocukların kendi çalışmaları da yer aldı. Kobanêli çocukların resim sergisi, Amed Çocuk Meclisi’nin düzenlediği drama atölyesi, halk oyunları ve konserler bunlardan birkaçı.

Geçtiğimiz yaz aylarında TZP Kurdî bünyesinde DİSA ve Diyarbakır Kürt Enstitüsü Amed, Behdinan, Botan, Dersim ve Serhad bölgelerinde Kürdistan Sözlü Çocuk Edebiyatı Araştırması’nı yürütmüştü. Bu araştırmanın sonucu olarak yayınlanan Seta Gulgulîskên Zarokan başlıklı okul öncesi eğitim materyallerinin tanıtımı ilk kez bu festivalde yapıldı. Ayrıca Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu da Bremen Mızıkacıları oyununu festival için Sümerpark Amfi Tiyatrosu’nda sahneledi.

Comments are closed.