DİSA PANEL: “Ortadoğu’da Taşlar Yerinden Oynarken: Suriye, İran, Irak ve Türkiye”

Ortadoğu'da Taşlar Yerinden Oynarken: Suriye, İran, Irak ve Türkiye
Ortadoğu’da Taşlar Yerinden Oynarken: Suriye, İran, Irak ve Türkiye

Geçtiğimiz yıl Ortadoğu’da önemli gelişmeler yaşandı. Arap Baharı ile başlayan dönüşüm Suriye’de son dönemde yaşanan çatışma durumu ile güncelliğini koruyor. Bu gelişmeler Kürtlere ve yaşadıkları devletlerin politikalarına önemli etkilerde bulunmaya devam ediyor.

DISA olarak düzenlediğimiz Ortadoğu Seminerleri dizisinde Suriye, İran, Irak ve Türkiye’deki gelişmeleri değerlendirmiştik. Seda Altuğ, Suriye’de Ayaklanma: Devlet, Toplum ve Siyaset başlıklı seminerde, Şenay Özden ise Filistin Mülteci Kampları: Ortadoğu’da Ayaklanma, Direniş ve Mültecilik başlıklı seminerde Suriye’deki çatışmanın kökenleri ve sonuçlarını değerlendirdiler. Ardından Abbas Vali, İran Teokratik Rejimine Karşı Demokratik Muhalefet ve Kürt Meselesi başlıklı seminerde Kürtlerin İran’daki özgün siyasal konumları ile Haziran 2009 seçimlerinden bu yana İran’da gelişen rejim karşıtı muhalif hareketlerin etkilerinden bahsetti. Irak’ı Yani Türkiye ve Kürdistan’ı Konuşmak başlıklı son seminerde konuşmacı olan Cengiz Çandar ise Irak’ta 2003’ten bu yana devam eden gelişmelerin Türkiye ve Kürtlere yansımalarını anlattı.

Ancak bu süreçte Ortadoğu’da değişim ve dönüşüm halen devam etmekte. Son durumla ilgili güncel gelişmeleri ve bu gelişmelerin Kürtlere ve yaşadıkları devletlere olan etkilerini yeniden değerlendirmek üzere Fazıl Hüsnü Erdem moderatörlüğünde Cengiz Çandar, Abbas Vali ve Şenay Özden’in konuşmacı olduğu bir panel düzenliyoruz. Ortadoğu’da Taşlar Yerinden Oynarken: Suriye, İran, Irak ve Türkiye başlıklı bu panel 24 Kasım 2012 tarihinde saat 13.30’da Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Konferans Salonunda (Galeria’da) gerçekleştirilecektir. Sunumların ardından soru-cevap bölümüyle devam edecek bu panelde sizleri de tartışmaya katılmaya davet ediyoruz.


Comments are closed.